TAİ CHİ CHUAN VE ÇİGONG  NEDİR?

Tai Chi Chuan, kaynaklarda 5000 yıllık Taocu Çin egzersiz sistemi olarak karşımıza çıkıyor. Ülkemizde çok tanınmamakla beraber Çin’de, sabahın erken saatlerinde gruplar halinde,  yumuşak, dalgayı andıran hareketlerle uygulandığını biliyoruz. T’ai Chi sözcüğü uygulamanın felsefi boyutunu anlatmaktadır. Chu’an ise Çincede yumruk anlamına gelir ve savunma kısmını ifade eder. Savunma sanatını T’ai Chi felsefesinin önermeleri ile çalışırsak bunun adı Tai Chi Chuan olur. Egzersizler Çinli keşişlerin doğanın davranışlarını gözlemlemeleri sonuncunda ortaya çıkmıştır. Sağlık, savunma ve zihni sakinleştirme yöntemidir.

Çigong egzersizleri; nefes teknikleri kullanılarak yapılan, bedenin enerji dengesini düzenleyen hareketlerdir. Yaşam enerjisi anlamına gelen Chi ile çalışma ve inceleme anlamına gelen Kung (Çigong) kelimelerinin bir araya gelmesinden türetilmiştir. Yaşam enerjisi egzersizi olarak da tanımlanabilir. Alternatif tıp uygulamaları arasında yer alır. T’ai Chi uygulamalarının atası olarak bilinen egzersizlerdir.

TAİ CHİ CHUAN VE ÇİGONG FAYDALARI

Pek çok yönü olan T’ai Chi disiplini, hareketli meditasyon olarak tanımlanmasının yanı sıra koruyucu hekimlik sistemi tarafı ile sağlıklı olmamızı temin eder. Dolaşım, sinir, bağışıklık, iskelet sistemleri bozukluklarına ve solunum rahatsızlıklarına çözüm üretir. Nefes alış-veriş kalitesini düzenler. Omurganın doğru kullanımı sayesinde bedensel duruş bozukluklarının giderilmesinde etkilidir. Yüksek konsantrasyon, farkındalık, denge, esnek ve dinamik yapı inşa eder. Ayrıca kişisel gelişimimize destek verir. İnsana bütüncül yaklaşan, eşsiz bir sistemdir. Kendimiz ve çevremizle olan iletişimimizin kalitesini belirler. Her yaş için uygundur.

T’ai Chi uygulamalarında kas gücü en düşük seviyede kullanılır. Gevşemek temel prensiptir. Öne çıkan; doğal hareket ederek kazanılan esneklik, dinamizm ve enerjinin çevrimidir. Çalışmaların sonunda fiziksel ve ruhsal anlamda rahatlama, kendini iyi hissetme, vücudun enerji akışını tıkayan blokajların çözülmesiyle doğal olarak gelen bir sağlık hali görülür. Bedenin enerjisi bu sayede boşa israf edilmediği için efor kaybı engellenmiş olur. T’ai Chi prensiplerini özümseyen kişi, bunun yararını ilgilendiği her aktivitede görür.

ÇİGONG FAYDALARI ; nefes, kan dolaşımı, kalp ve damar sistemi ve eklemleri güçlendirir. Kemik erimesinden korur. Alyuvar ve akyuvar sayısını arttırır. Eklem iltihabı, anjin ve kardiyovasküler rahatsızlıkların tedavisini destekler. Uykusuzluk , migren, konsantrasyon bozukluğu, baş ağrısı, sersemlik ve yorgunluğu azaltır. Rahatlık ve huzur verir.