Gaia (Holistik) Bütünsel Yaşam Merkezi’ni Neden Kurduk?

Holistik Yaşam aslında yaşama bakış şeklimizdir. Temelinde, bilinçli ve farkındalıklı yaşam araçlarıyla tanışarak iyi yaşam sorumluluğunun, kişilerin kendisine devredilmesi felsefesi vardır. Amacı; hastalanmadan, sağlıklı ve iyi yaşamı koruyabilmektedir.

Holistik anlayış; bedenin tek bir parçasına ve tek bir hastalığa odaklanmak yerine insanı, yaşadığı ortam ile bir bütün olarak; beden, zihin ruh birlikteliği ile ele alır. Zaten 5000 yıldan beri var olan Çin Tıbbı, Hint Tıbbı olan Ayurveda ve eski batının Şifalı Bitkiler ile tedavi sistemleri bu anlayış ile çalışmaktadır. MÖ 400lü yıllarda Sokrates ‘Bütün iyi olmadıkça parça asla iyi olamaz’ diyerek holistik yaklaşımın önemini vurgulamıştır. Holistik yaklaşım batılı modern yaşama ise bu anlamda ancak 1900'lü yıllarda girmiştir.

Gaia Bütünsel Yaşam Merkezi'ni Kurma Düşüncesi Nasıl Oluştu?

O zamanlar, bundan 30 yıl önce 21 yaşımda İngiltere’ye üniversite sonrası eğitim amaçlı çıktığım yolculuğun aslında ilahi olanın benim için planladığı başka bir yolculuğun ilk adımları olduğunun farkındalığından çok uzaktım.

Londra’da yaşarken yanında kaldığım aile, yaşam gücü enerjisinden, şifa enerjilerinden, NLP’den, doğu tıbbından, osteopatiden, nefes tekniklerinden, evrensel enerji alanlarından bahsettiklerinde konuşulanlardan hiçbir şey anlamıyor hatta onları biraz tuhaf buluyordum. Meditasyon, ve yoga yapan, sağlıklı ve organik beslenen ve hayata farklı bakan bu kişilerle o genç yaşta karşılaşmam biliyorum ki şimdi içinde bulunduğum yolculuğun en büyük başlangıç noktası oldu.

Yaşamımın daha sonraki bölümü, Londra’da önce güldüğüm ancak şuan en çok inandığım hayat felsefesine dair birçok konu ile ilgilenerek, büyük bir öğrenme tutkusu ve bu tutkuyu beslemiş olan yüzlerce farklı eğitim ile geçti. İnsana iyi gelen, onu sağlıklı ve huzurlu tutacak, evrenin özüne ait her konunun eğitimi benim için öğrenilmesi gereken konular listesindeydi. Halen kişisel farkındalık ve kişi de iyilik yaratan gerek batı, gerekse doğu ve mistik kökenli, farklı yaklaşımları ya heybeme katmış yada katmaya devam ederek yolculuğumu sürdürmekteyim.

Aslen sosyolog olduğum ve yan dal olarak da psikoloji ve felsefe okuduğum için sanırım insan ve evrene ait olan her şey ilgimi çekiyor; değişik kültürleri tanımak, değişik dinleri öğrenmek için sürekli seyahat ediyordum. Sanırım dünyada esas olan tüm dinlerin çıkış ve haç bölgelerini ziyaret ettim ve dünyada  her kıtadan insanı tanımaya gayret ettim. Anadolu topraklarında bir Müslüman kadını olarak doğmanın gururu ile yaşasam da, her daim kendimi bir dünya vatandaşı hatta deyim yerindeyse  evrensel bir  vatandaş olarak hissettim.

Şu an, dünyaya geliş amacımı; insanlara iyi gelecek, onlara gerçekten kim olduklarını ve bu yaşamda neyin önemli olduğunu hatırlamalarına yardımcı olmak olarak tanımlıyorum. Bu yüzden, bildiğim her şeyi,  yüreğimin ve elimin uzandığı kadarıyla insanlarla paylaşmaya ve bilinçli ve iyi yaşam farkındalığı yaratamaya çalışıyorum. Tek arzum, evrensel uyanışa katkı sağlamak, evrende yaşayan tüm varlıklara, çevreye ve her şeyin yaratıcısı O olana karşı saygılı ve şükür dolu bir yaşama aracılık edebilmek.

30 yıldır edindiğim birçok farklı bilgi ve eğitimi kullanarak, yaklaşık 15 yıl önce doğru nefes alma eğitimleri vererek başladığım eğitim yolculuğum ihtiyaç duyabilecekleri tüm konularda, daha fazla insana ulaşabilmek için bütünsel bir merkez kurma fikrini doğurdu. Böylece, konusunda gerçekten uzman, fikir ve gönül birliği yapabildiğim arkadaşlarımı da yanıma alarak Gaia Bütünsel Yaşam Merkezi’ni kurdum.

Yaşamsal sloganım, ‘yanlızca gönlü güzel insanlar güzel şeyler yaparak güzellikler yaratır!’ Dilerim, Gaia içinizdeki güzellikleri ortaya çıkarmanız için sizlere bir yol olur, bir ışık tutar ve böylece kendinizi tam da istediğiniz gibi hissedersiniz.
Her daim neşe, nefes ve Aşk ile kalmanız dileğiyle…

Nilgül Tavsel

Eğitmenlerimiz

Her biri kendi branşında ileri seviyede olan ve şifa süreçlerini kalpten yürüten eğitmenlerimiz.

Nilgül Tavsel
Gaia Bütünsel Yaşam Merkezi Kurucu
Nur Üner
Psikolog
Ebru Ersezen Kuşcu
Bütünsel Beslenme Eğitmeni
Alara Malaz
İyi Yaşam Koçu
Nihan Altuğ
Yoga ve Pilates Eğitmeni
Sema Özyurt
T’ai Chi Eğitmeni
Temel Şeker
Eczacı / Danışman
Bilge Akçay
Astrolog
Zulal Özen
Mindfulness Meditasyon ve Yoga Egitmeni
Buğra Oygur
Mindfulness Eğitmeni
Müge Önsipahioğlu
Reiki Master & Ses ve Nefes uygulayıcısı
Sezin Uğurluoğlu
Şamanik Enerji Uygulayıcısı
Esma Baysoy
İç Organ Masaj ve Tok Sen Terapisti