Şubat Ayına Bakış

    Merkür Retrosu 2020: Senenin ilk Merkür retrosunu yaşayacağımız Şubat ayında neler olacağına beraber bakalım.
Şubat ayının hemen başında, 3 Şubat tarihinde, iletişim gezegeni Merkür, duygusal ve sezgisel Balık burcuna giriş yapacak. 17 Şubat tarihinde geri hareketini yaşayacağı bu burçta, 11 Nisan tarihine kadar kalacak.
     
     Merkür iletişim ve zihin gezegenidir, nasıl öğreniyoruz, nasıl iletişimde bulunuyoruz konuları için doğum haritamızda Merkür’ün konumuna bakarız. Balık burcunun duygusallığı ile birleşen Merkür, bu uzun dönem içinde sezgilerimize daha çok kulak vermemizi ve konuşmalarımızı kalpten bağlantı ile yapmamıza destek verecek. Sözlerimiz daha çok duygularımızı anlatırken, kullanacağımız kelimeler daha derin ve yaratıcı olabilir. Empatimizin güçleneceği Merkür Balık burcu döneminde 17 Şubat tarihinde başlayacak geri hareketi ile Merkür bize içimize dönmemize destek verecek. Gezegenlerin geri hareketleri, o gezegen temsil ettiği konularda içe dönmemize destek verir. Günlük hayatın koşturmacası ve hızı içinde çok fazla içimize dönme fırsatları bulamadığımız için, gökyüzü yine bilgeliği ile retro dönemlerinde desteğini sunuyor. Özellikle Balık burcunun temsil ettiği en önemli konu olan teslimiyet ve akışa bırakmak, Merkür retrosu döneminde en çok bize destek verecek konular olacaktır.

     İlişkilerimizi yöneten, astrolojinin 2. iyicil gezegeni Venüs, 7 Şubat tarihinde zodyağın ilk burcu olan ateş elementinden öncü nitelikli Koç burcuna giriş yapacak ve 5 Mart tarihine kadar burada kalacak. Astrolojide her burcun yönetici gezegeni vardır. Eğer bir gezegen, yönetici olduğu burcun karşıt burcunu ziyaret ederse, o burçta gücünden kaybeder. Venüs, Koç burcunun karşıt burcu olan Terazi’nin yönetici gezegeni olduğu için, Koç burcunda etkisini tam yansıtamaz. Koç çocuk enerjisinde, benim dediğim olsun diyen bir burç olduğu için, bireyselliği çok önemlidir. 5 Mart’a kadar sürecek olan bu dönemde, ilişkilerde dominant olma, “benim dediğim doğrudur” yaklaşımı içinde olabiliriz. İlişkiler her zaman birden fazla tarafın bir araya geldiği dinamiklerdir ve bu dinamiğin sorunsuz devam edebilmesi için “Ben” yerine “Biz” denmesi gereklidir. Bu dönemde yapılacak takım çalışmalarını mümkünse 5 Mart sonrasına ertelemek daha uygun olabilir. Koç burçlarının cazibesi bu dönemde artacağı için romantik ilişkiler konusunda şanslı olabilirler. Venüs’ün bir diğer temsil ettiği konular estetik, güzellik, şans ve para konularıdır. Bu dönemde eğer yeni bir saç modeline ya da saç rengine geçmek istiyorsanız ya da güzellik ile ilgili yeni bir deneme yapmak istiyorsanız 5 Mart sonrasını bekleyin. Koç’un “hadi yapalım” heyecanı para konusunda da cesur davranışlara yöneltebilir, risk analizi yapmayı mutlaka kendinize hatırlatın.

     9 Şubat tarihinde Aslan-Kova hattında Dolunay yaşayacağız. Aslanın liderlik enerjisi, Kova’nın hümanist ve evrensel yaklaşımı ile dengeye gelmeye çalışacak. Yeni Ay zamanında hayatınızda başlayan konuların görünür olduğu bu dönemde düzletmek, yenilemek istediğiniz hususlarda aksiyonlar alabilirsiniz. Hem Şubat ayının hem de 2020 senesinin güzel zamanlarında biri başlıyor. Mücadele gezegeni Mars, 16 Şubat tarihinde gücünü ve etkisini stratejik anlamda hedeflerimize gitme konusunda fazlası ile ortaya koyacağı Oğlak burcuna girecek. Değişim ve dönüşüm gezegenleri Satürn ve Plüto’nun Oğlak burcunda olması, Mars’ın buradaki ziyaretini daha önemli hale getiriyor. Dürtüsel hareket eden Mars, Oğlak burcunun ciddi ve sorumluluk isteyen enerjisi ile birleşince, sonuç odaklı, pozitif sonuçlu aksiyonlara yönelmemize destek verecek.

     19 Şubat tarihinde 30 günlük duygusal ve sezgisel Balık zamanı başlayacak. Su grubundan olan Balık burcu, bu dönem boyunca bize teslimiyeti, akışa güvenmeyi öğretirken, sevgi ve şefkati hayatımıza taşıyacak. Sanatsal yönümüzün artacağı bu dönemde, spiritüel çalışmalar daha fazla hayatımızda olabilir. Balık burcu Yeni Ay’ını 23 Şubat tarihinde yaşayacağız. Ay düğümlerinin Mars ile iletişimde olduğu, Jüpiter ve Venüs’ün birbirine kare açı yaptığı, farkındalıklar ve ani aydınlanmaları simgeleyen Uranüs’ün Güneş ile olumlu etkileşimde olduğu Yeni Ay zamanında, geçmişten günümüze kadar taşıdığımız ve hedeflerimizden bizi alıkoyan kalıplarımızı Yeni Ay enerjisi ile bırakabiliriz. Buradaki en önemli konu kendimize yarattığımız dramalardan kaçarak gerçekçi adımlar atmak olacaktır. Gökyüzünün tam destek verdiği bu önemli geçiş için bu tarihte Transformal Nefes grup nefes seansımızda daha detaylı konuşarak bu durumu nefes ile geçeceğiz.
     
     Ayın sonunda 26 Şubat tarihinde Mars ve Güneş’in birbirine destek veren etkileşimleri, hayatımızda çözüme kavuşturmak istediğimiz konular için almamız gereken aksiyonları listeleyerek harekete geçeceğiz. Merkür’ün retro olduğunu hatırlatarak, geçmişten gelen konuları çözmek için önemli zamanlar olduğunu söylemek isterim.

ASTROLOG
Bilge AKÇAY

Sosyal medyada paylaş