Salı Günü Değerli Doğal Taş Ve Özellikleri

     Salı gününün yönetici gezegeni savaşçı gezegen Mars’tır. Gezegenin agresif ve ateşli yanından ötürü Salı gününün rengi kırmızıdır. Gün adını savaş tanrısı olan Try’dan alır. (Tuesday) Mars gezegeni ayrıca otorite, cesaret, rekabet ve mülk sahibi olmayı ifade eder. Hindu kültürüne göre Maymun Tanrı “Hanuma” o gün kırmızı giyinir ve bugün oruç tutan halkta kırmızılar giyer.

     Eski Türklerde ise Salı gününün uğursuz olduğuna inanılırdı. Salı günü yapılacak işlerin zorluklardan ötürü hemen bitmeyeceğine inanılarak ‘Salı Sallanır’ denilirdi, ancak günümüzde bu inanç salı günü temizlik, taşınma gibi aktiviteler yapmama istisnaları dışında pek yaygın değildir. Salı günü Roma İmparatorluğu’nun düşüş günü olduğu için Yunan halkı arasında da uğursuzluğuna inanıldığı topluluklar vardır.

     Kırmızı ve turuncunun tonlarını giyerek biz de Salı günlerini, Mars’ın üretken enerjisini yeni fikirler geliştirmek, yeni projelere başlamak, kararlılık ile uğraştırıcı işleri tamamlamak ve gelecek için planlamalar yapmak için kullanabiliriz.

Salı günü;
Renkleri: Kırmızı, turuncu ve sonbahar tonları
Taşları: Yakut, Lal taşı, Çakmak taşı, Hematit taşı, Sardoniks taşı, Rodonit taşı
Enerji Arketipleri: Savaşçı, Tutkulu, Motive, Kararlı
Gezegeni: Mars  

Hematit Taşı 

     Hematit taşı dilim dilim kesildiğinde içerisindeki kırmızı yapısıyla yüzyıllar boyunca kan taşı olarak adlandırıldı ve geçmişte kanamaya karşı olarak giyildi, doğumda kadınlara fayda vermesi için kullanıldı, kanı sağlıklı tutmak ve kanla ilgili olaylarda halen daha bazı bölgelerde kullanılmaktadır.

     Kaynağı; Brezilya, Güney Amerika, Kanada ve İngiltere olan hematit, Kök çakrayı temsil eder. Cesaret, canlılık, zenginlik, güç gibi konularda yardımcı olarak kullanılan güçlü bir taş olan Hematit taşından eskiden insanlar korkuları yatıştırmak, öfkeyi dindirmek ve barış getirmesi için de faydalanmıştır. Enerjisi oldukça yüksek bir taş olduğundan bu enerji ile ayaklarınızı toprağa güvenle basmanızı sağlayarak, kök çakrayı güçlendirir. 

Hematit Taşının Fiziksel Faydaları 

   
Kan dolaşımını düzenleyerek, hücrelerin sağlıklı yapıda olmasına, demir emilimine yardımcı olarak kansızlığa iyi gelir. Kan hastalıklarına ve özellikle yüksek tansiyon hastalarına oldukça yararlıdır. Aynı zamanda vücudunuzda meydana gelen açık yaraları hızla kapatma özelliğine de sahiptir.

   İskelet sistemi sağlığı, vücut kırıkları ve kramplar için faydalıdır. Yaygın rastladığımız romatizma ve iltihaplı romatizmalarda ağrıların azalmasına yardımcı olur. Doğal bir ağrı kesici özelliği olan hematit taşı jetlag, uyku problemlerinin çözülmesine ve uyku düzenini sağlamaya yardımcı olur.

   Hematit taşı bedendeki negatif enerjiyi atmanızı sağlayarak, hem bedeninizi hem de bağışıklık sisteminizi güçlendirir. Böylelikle hastalıklara yakalanma riskiniz azalır. Eğer hastaysanız, hastalığınızı daha hafif atlatmanıza yardımcı olur.

Zihinsel, Duygusal ve Ruhsal Faydaları  
     
     Stres, endişe ve gerilim altında kişiye güç ve enerji vererek canlılık kazandırır. Özellikle hematit taşından yapılmış bileklikler, stresi minimum düzeye düşürmeye yardımcı olur. Vücudu rahatlatan Hematit taşının sinir sistemini düzenleme etkisi sayesinde aşırı heyecanlanma ve duygulanma durumlarını düzenler. Hematit taşında bulunan enerji kristalleri hayata dair farkındalığınızın arttırılmasına destek olur, zihninizi berraklaştırır. Hafızayı güçlendirici etkisi ile yeni bilgiler öğrenme ve uygulama sürecini kolaylaştırır, konsantrasyonu arttırır. 

    Karar vermede yaşanan güçlüklere iyi gelen Hematit taşı; içsel rehberinize ulaşmanızı hızlandırır. Özellikle meditasyon sırasında kullanabileceğiniz taşınız ile belirsiz zamanlarda pozitif düşünme gücünüzü arttırarak yaşamda köklenmeye destek olur. Eril ve dişil enerjilerinizin dengelenmesine yardımcı olarak kişinin çekim gücünü ve hayat neşesini arttırır. Bedende bulunan enerjiyi harekete geçirerek; kişiye cesaret verir, korkularını yenmeye destek sağlayarak, bakış acısını pozitif hale getirip özgüven sağlar. 

Hematit Taşı Nasıl Kullanılır?

     Hematit taşı kristalize özelliğinden dolayı kırılgan bir yapıdadır, insan eliyle bile oldukça kırılabilen bu taş, narince işlenerek; çeşitli sertleştirme ve parlatma işlemlerinden geçirilerek aksesuar ve takı ürünlerinde kullanılmaktadır.
     
     Kendinizi dengesiz hissediyorsanız, hematit taşı şifa olarak kullanıldığında cilde yoğun ama ince titreşimler vererek sakinleşmeye ve merkezileşmeyi sağlayarak dengede kalma özelliklerini sunar. Hematit kristali, sizdeki canlılığı ve neşeyi emen toksik duyguları emme özelliği ile bağlantılı olduğundan hematit ile meditasyon yapmanın birçok kişiye huzur verdiği bilinmektedir.

     Hematit taşının etkisini devam ettirmesi ve vücuttan aldığı negatif enerjiyi dışarı atabilmesi için belli aralıklarla temizliğinin yapılması gerekir. Hematit taşını 5 dakika kadar akan suyun altında temizleyebilir ya da güneşin altında yaklaşık 1 saat bekletebilirsiniz. Bunun yanında, hematit taşından yapılmış aksesuarlarınızı da nemli bir bez yardımıyla, bastırmadan hafifçe silip, kuru bir bezle kurulayarak temizliğini yapabilirsiniz.

Deniz ÜLKER

Sosyal medyada paylaş