Perşembe Günü Değerli Doğal Taş Ve Özellikleri

                                                                                                                
     Perşembe gününün İngilizce olarak “Thursday” olan anlamı Thors-day’den gelir ve İskandinav mitolojisinin Odin’den sonraki en güçlü tanrı olan “Fırtına Tanrısı” Thor ‘un günü anlamına gelir. Perşembe günü yönetici gezegeni Jupiter’dir. Şans, büyüme, bolluk, bereketi de temsil eden Jüpiter gezeni, aynı zamanda kişinin bilgelik, zeka, ruhsal büyüme ve zenginlik gibi alanlarını da etkiler.

     Haftanın en üretken ve yaratıcı iş günü olan perşembe günü, motivasyon enerjisinin en yüksek olduğu gündür. Hafta sonunun yaklaşmasıyla Jupiter’in coşkusu da birleştiğinde tüm dünyanın perşembeye ayrı bir sevgisi vardır desek yalan olmaz. Jüpiter yeni başlangıçları ve gelişimi temsil ettiğinden onun etkisiyle perşembe günlerinde pozitif düşünme gücümüz de en yüksek seviyededir.

     Eski Türklere göre de perşembe uğurlu gün kabul edilip, bugün yapılan her işin sonuçlarının olumlu olacağına inanılırdı. Birçok inanışta yeni başlangıçlar günü olan perşembeyi siz de istediğiniz işlere adım atmanız için uğurlu gün olarak seçebilirsiniz. Perşembe günleri yapılacak aktiviteler arasında yeni iş bağlantıları, pazarlama ve finansal yatırımlar, uzun vadeli projelerin planlaması olabilir. Perşembe günü rengi ise Jupiter’in bolluk ve bereketini de simgeleyen sarı tonlarıdır. Hindu geleneğinde şeytani güçlere karşı yaratılışın koruyucu tanrısı olduğuna inanılan “Vishnu” da Perşembe günleri sarı giyerdi.

Renkleri: Sarı tonları
Taşları: Ametist taşı, Lapis Lazuli taşı, Kedigözü taşı, Safir
Enerji Arketipleri: Lider, Ruhani, Bilge, Gezgin
Gezegeni: Jüpiter


Perşembe gününün en önemli taşı ise aşk, sevgi ve huzur taşı olarak da bilinen Ametist taşıdır.

Ametist Taşı

     
Şifa bakımından en güçlü taşlardan olan Ametist, değerli taş sevenler için de en gözde taşlardan biridir. “Kuvars” ailesinden mor ya da mavi-mor renkli bir taştır. Ona bu rengi verenin, içinde bulunan demir olduğu düşünülmektedir. Renkleri gün ışığında değişen Ametistler asırlar boyunca değişik uygarlıklarda sevgi ve beğeniyle kullanılmış, Asya ve Mısır’da mühür olarak değer kazanmıştır.

     Eski çağlarda “sarhoşluğu yok eden taş” olarak bilindiğinden o dönemlerde kadeh, çanak, kap gibi şeylerin birçoğu Ametist’ten yapılmaktaydı. Ayrıca yıldırım çarpmasından koruduğuna ve büyüleri etkisiz hale getirdiğine inanılmıştır. Nazarın ilk bakıştaki “olumsuz enerji” olduğu kabul edilirse, rengi ve güzel görünümüyle ilk bakışı çekeceğinden, nazara karşı koruma sağladığı kabul edilir.

     Ametist taşı birçok farklı kültür ve bölgede kraliyet aileleri tarafından sevilmiştir. Mısır kraliyet hanedanları tarafından sevilen Ametist, Mısır'da genel olarak oymalarda kullanılırdı. Leonardo Da Vinci Ametist’in şeytani, günahkâr düşünceleri dağıttığı ve zekâyı canlandırdığını yazmıştır.  Ayrıca, eski zamanlarda Ametist dindarlığın ve bekâretin sembolü olarak görülürdü. Bu nedenle Orta Çağ boyunca Katolik Kilisesi ve diğer dini grup ve kiliselerde, özellikle oymalarda fazlasıyla kullanılmış ve değer verilmiştir. Bugün hâlâ birçok piskopos ve diğer bazı din görevlileri Ametist taşlı yüzükler takar ayrıca Tibet'te Ametist taşı kutsal sayılır.

Ametist başlıca Rusya, Brezilya, Kanada, Hindistan ve Türkiye gibi ülkelerden çıkarılmaktadır.

Ametistin Fiziksel Faydaları

     İçerdiği yüksek enerji sebebiyle bedeninize enerji vererek bedeni canlandırır ve fiziksel bedenimizle duygularımız arasında denge oluşturur. Cilt rahatsızlıklarına, eklem ağrılarına, alerjiler, migren, baş ağrılarına ve kalp rahatsızlıkları gibi hayatımızı son derece olumsuz etkileyen hastalıklara karşı yararlıdır. Vücudu zararlı toksinlerden arındırmayı destekler ve bağışıklık sistemini güçlendirir. Teni güzelleştirdiği gözlemlenen Ametist’in hücre yenilenmesini destekleyerek hücre bozulması ve yaşlanmaya karşı da önleyici etkileri vardır.

     Enerji dengeleyicisi etkileri sebebiyle özellikle üretken hissetmediğiniz zihinsel karışıklık yaşadığınız dönemlerde, sinir sistemini de dengeleyerek konsantrasyonu artırır, zihne yaratıcı düşünme kabiliyeti ve netlik verir.

Ametistin Duygusal Ve Ruhsal Faydaları

     Eski çağlardan beri alternatif tıp alanında kullanılan Ametist’in, kişideki pozitif düşünme gücünü artırdığından depresyona iyi geldiği bilinmektedir. Panik atak yaşadığınızda ya da negatif düşüncelerle bahsetmekte zorlandığınız dönemlerde Ametist taşını üzerinizde taşıyarak ya da avucunuzdayken meditasyon yaptığınızda iç huzur verici özelliğini kullanabilirsiniz. Bulunduğu çevredeki olumsuz enerjileri temizleyip pozitife dönüştüren Ametist’in sadece odanın herhangi bir yerinde durması bile yeterlidir. Durulmayan zihin sebebiyle uyku sorunu yaşanılan durumlarda yatağınıza yakın yerlerde bulundurmanız durumunda zihni de sakinleştirerek uykuya geçişi kolaylaştırır.

     Taç çakrayı temsil eden Ametist, içsel aydınlanma aradığımız dönemlerde özümüzle bağlantıya geçmemizi ve yüksek benliğimizden rehberlik almayı, aynı zamanda sezgileri güçlendirdiği için ayrıntılarda, sorunlarda kaybolmadan çözüm odaklı düşünme halini ve büyük resmi görme kabiliyetine de yardımcı olur. Ani duygu geçişlerini dengeleyerek, öfke patlamalarını, gerginliği ve aşırı hassas hissetme hallerini azaltarak özgüveni destekler. Karar verme, topluluk içinde etkili konuşma ve ikna kabiliyetlerini yükselttiğinden böyle dönemlerde ihtiyaç hissetmeniz halinde yanınızda bulundurabilirsiniz.
     
     Ametistte kristallerin her alanda büyümeyi destekleyen gücü olduğundan özellikle ruhsal gelişimi destekleyen reiki, nefes, meditasyon gibi çalışmalarda yoğun kullanılır. Kişilere yaşamda kolaylıkla ilerlemesi için destek, iş yaşamında başarı ve hayatına daha fazla bolluk enerjisi gelmesine katkı sağlar. Sevgi taşı olduğundan, kendimize ya da çevremize öfkeli olduğumuz dönemlerde negatif duygularımızı emerek sinirlerimizi yatıştırır, daha anlayışlı ve şefkatli olmamızı sağlar. Hayatımızda bırakmakta zorlandığımız bağımlılıkları, negatif alışkanlıkları terk edebilmek için bize cesaret ve yeni başlangıçlar yapabilmek için motivasyon verir.

Ametist Taşının Bakımı

     
Ametist taşında kullanıma bağlı olarak, ter gibi etkiler nedeni ile renginde kararma ya da solma meydana gelebilir. Eğer taşınız gözenekli bir yapıya sahip ise, temiz ılık bir su içerisinde 7-10 saat arasında bekletebilirsiniz. Diğer bir yöntem olarak da temiz humuslu bir toprağa 24 saat boyunca gömerek enerjisini temizleyip, yinelenmesini sağlayabilirsiniz.

     Bununla birlikte ilk aldığınızda taşınızın güneş ışınlarında maksimum 30 dakika durması taşınızı temizleyecektir. Fakat güneş ışınlarına fazla maruz kaldığı takdirde taşınız solar, ayrıca taşınızı kimyasal maddelerden sakınmalısınız.

Deniz ÜLKER

Sosyal medyada paylaş