Neden Tai Chi ve Tai Chi’nin Faydaları

Doğanın içinde olmak, içinde doğayı hissetmek, gözleyen olmanın ötesine geçerek, gözlemin kendisi olmak, içten dışa, dıştan içe tatlı bir seyir halidir Tai Chi. Kaynaklarda sağlık, meditasyon, savunma sanatları, kişisel gelişim içeriği olan 5000 yıllık Çin kökenli bir egzersiz sistemi olarak karşımıza çıkmakla beraber, ‘’Yüksek Farkındalık Yolu’’ tanımı beni her zaman etkilemiştir. Fiziksel, zihinsel, psikolojik ve ruhsal katmanlarda, farkındalığa ulaşabilmek için Tai Chi Chuan uygulamacısı olmayı seçenlerden biri olmaktan mutluluk duymaktayım. Bu algı ile Tai Chi’nin felsefi yaklaşımından bir zerre bahsetmek isterim.

Binlerce yıl öncesine dayanan Taoist düşüncede insan; evren içinde eylemlerini ve nerede durduğunu sorgulamış. Doğayı gözlemleyip, Onun yasalarını anlamaya çalışmış. Doğadan gelen mesajları algılamadığında da, sıkışmış, sağlıksız, mutsuz bir hayatın içinde bulmuş kendisini. Düşünce ve eylemlerinde sabırlı, esnek, yumuşak, doğa ile uyumlu, akışkan bir yaşam sürdüğünde ise kendine ve tüme faydalı olabileceğini fark etmiş. Sert olanın kırıldığını, saldırganın yenilmeye mahkum olduğunu anlamış. Suyun hareketini izlemiş, yatağında sabırla akan bir nehrin kendisinden çok daha sert olan taşı, toprağı alıp götürdüğünü, sert kayaları oyduğu görmüş.

Lao Tse (Lav Dzı)’dan derlemelerin yer aldığı ve yaklaşık 2500 yıl önce yazılmış Tao Te Ching (Yol ve Erdem Kitabı) adlı bilgelik öğretisinde aynı vurguya aşağıdaki meselde rastlıyoruz. ?

‘’ Su kadar yumuşak ve zayıf şey yok ama serti ve güçlüyü yenmede üstüne yoktur onun değişmez bu zayıfın güçlüyü yendiğini yumuşağın katıyı oyduğunu göğün altında bilmeyen yoktur ya yine de kimse uyamaz buna ‘’

Tai Chi, bu mesajı hareketlerine sindirmiş ve Taoist yaklaşım Tai Chi’nin kaynağı olmuştur.

Bu yüzden T’AI CHI için, sadece sağlığımıza iyi gelen bir hareket sistemi olmasının ötesinde olgunlaşma ve bilgeleşme, yaşam kalitesini yükseltme yoludur diyebiliriz. Tüm varoluşla beraber bütünsel olarak hareket etmemizi sağlar. Yin-Yang sembolü, yaşam döngüsünü ifade eder. Çalışmalarda Chi diye bilinen Evrensel Yaşam Enerjisi’nin bedende çevrimine odaklanır. Uzun yıllar sabırla Tai Chi çalışan kişinin, kendi tüm beden katmanlarında, kimliğinde olumlu değişimler gözlemlemek mümkündür.

Sosyal medyada paylaş