Mayıs Ayı Astroloji 2020: Mayıs Ayına Bakış

     2020 senesinin önemli astrolojik değişimlerinde biri olan Ay düğümlerinin burç değiştirmesini yaşayacağımız Mayıs ayı başlıyor. 5 Mayıs tarihinde Kuzey Ay Düğümü İkizler-Güney Ay Düğümü Yay geçişini yaşayacağız ve bu dönem 18 Ocak 2022 tarihine kadar sürecek.
    
     Ay düğümleri, Ay’ın dünya etrafında izlediği yolun, dünyanın güneş etrafında izlediği yol olan ekliptiği   kestiği noktalardır ve bu noktalarda Güneş ve Ay tutulmaları meydana gelir. Ay düğümleri Hint astrolojisinde çok büyük önem taşır ve ejderha ile sembolize edilirler. Kuzey Ay düğümü “Caput Draconis” ejderhanın başıdır, “Rahu”dur, Güney Ay düğümü ise “Cauda Draconis” ejderhanın kuyruğudur, “Ketu”dur. Kuzey Ay Düğümü ruhumuzun bu hayatta neden var olduğunun cevabını verirken, Güney Ay düğümü bu cevaba ulaşmak için geride bırakmamız gerekenleri anlatır.  Amacımız Kuzey Ay Düğümüne yolculuktur ve bu yolculuk için konfor alanımızdan yani Güney Ay Düğümünün alanından çıkmak gerekir. Ancak 180 derece ile karşıtlık açısında olan bu noktalarda uçlarda olduğumuz zaman terazinin dengesi kaçar. Güney Ay Düğümünün bize sağladığı geçmiş deneyimlerin öğretilerini hayatımıza alarak desteğini almak ve bu destek ile ruhsal amacımıza ulaşmak için Kuzey Ay Düğümünün rehberliğini kullanmak, bu iki nokta arasında dengeyi sağlar. Astrologların, doğum haritalarında baktıkları ilk göstergelerin başında gelen Ay Düğümleri, bize kader planımız hakkında derin bilgiler verir. Transitleri ise hayatımıza kadersel değişimler getirir, Ay Düğümlerinin etkileri sanki bir trenin ray değiştirmesi gibidir, yolumuz artık bambaşka bir platformda devam edecektir.

     Bu genel bilgiler ışığında Güney Ay Düğümü bırakılması gerekenler iken Kuzey Ay Düğümü hayatımıza almamız gereken ya da geliştirmemiz gereken davranışlardır, inançlardır. 18 Ocak 2022 tarihine kadar sürecek bu yeni dönemde ana konumuz, fanatik inançlardan, kesin ve kati olarak kabul ettiğimiz tüm konulardan, kibirden, “en iyisi benim bildiğimdir” düşünce tarzından uzaklaşmak bunların yerine “bilmiyorum” diyebilmenin gücüne ve büyüklüğüne geçmek olacaktır. Bu durumu açıklayan en güzel söz, Sokrates’in  “Bildiğim bir şey varsa o da hiçbir şey bilmediğimdir” sözüdür. Kuzey Ay Düğümü İkizler ile daha çok soruların sorulacağı, kişilerin hem akıl hem de kalp ile sorguladıkları yeni bilgileri hayatlarına alacağı, öğretiler, gurular, eğitmenler, akımlar yerine bireysel anlamda bilgilerin sentezleneceği ve hayata alınacağını söyleyebiliriz. Artık herkes kendi kendinin mentörü ya da hocası olacağı zamanlar diyebiliriz.

     7 Mayıs tarihinde 17 derece Akrep burcunda Dolunay gerçekleşecek. Dolunay zamanında ufuktan Başak burcu yükseliyor ve Neptün, Dolunay’a destekleyici etkileşimde bulunuyor. Akrep-Boğa Dolunayı güven, sahiplenme, tutku konuları ile ilgilidir. Neptün’ün sakinleştiren etkisi ile geçireceğimiz bu Dolunay zamanında kendimiz ile kalmak, sonradan pişman olacağımız davranışlar yapmamıza engel olacaktır. Akrep’in yakan hırsını, dönüştüren ve iyileştiren bir güç olarak kullanmaya özen göstermenizi öneririm.9 Mayıs tarihinde astrolojinin önemli değişim gezegenlerinde Satürn geri hareketine başlıyor. Karmanın lordu, otoritenin gücü, deneyimler ile öğreten gezegen Satürn, Kova burcunun 1 derecesinde başlayacağı geri hareketi döneminde Oğlak burcuna tekrar geri dönecek ve sene başından itibaren hayatımızda yaşadığımız deneyimler hakkında bize tekrar sorgulamalar yaptıracak. 29 Eylül tarihine kadar geri hareketi devam edecek olan Satürn, Plüton ile yaptığı beraberliği devam ettirerek, şu an içinde olduğumuz izolasyona yönelik hayatımızda değiştirdiğimiz konuları tekrar önümüze getirecek. Satürn her zaman bir öğretmen edası ile hareket eder ve verdiği ödevleri yapıp yapmadığımızı sorgular. Eğer dersleri iyi çalıştı isek, sonraki deneyimlerinden öğrenerek çıkarız. Bu yüzden, şu anda yaşadıklarımızdan çıkaracağımız sonuçlar çok önemli. Dünyanın içinde bulunduğu bu kaos durumu ile ilgili de Eylül-Ekim aylarında benzer konular karşımıza gelebilir.

     12 Mayıs tarihinde yönetici olduğu İkizler burcuna geçiş yapacak olan Merkür, öncesinde 9 Mayıs tarihinde Boğa burcu yolculuğunda, Plüton ile destekleyici bir etkileşim kurarak, kalıplaşmış inançlarımızın nereden geldiğini gösterecek. 12 Mayıs- 28 Mayıs tarihleri arasında gücünü tam olarak gösterdiği İkizler burcu seyahati süresince karşımıza yeni bilgiler ve yeni eğitim fırsatları getirebilir, pratik düşünerek sorunlara akılcı çözümler bulmamıza destek verebilir. Zihnimizin çok hızlı çalıştığı bu dönem odaklanma problemleri yaşayabiliriz.
 
     13 Mayıs tarihinde ilişkiler, güzellik, estetik, romantizm, şans gezegeni Venüs İkizler burcunda geri hareketine başlayacak ve 26 Haziran tarihine kadar bu hareketine devam edecek. Bir gezegenin geri hareketi temsil ettiği konular ile ilgili içselleme ve içe dönme süreci demektir. Venüs’ün temsil ettiği en önemli konu olan  ‘ilişkiler’ hakkında, İkizler seyahati etkisi ile zihnimizde oluşturduğumuz tüm öğretileri ve bilgileri yeniden gözden geçireceğiz. Kalbimiz ile hareket etmek yerine ilişkiler konusunda daha rasyonel olacağız. Bu dönemde yazarak kendinizi irdelemenizi öneririm, bu yazdıklarınız Venüs düz hareketine geçtikten sonra size önemli bir yol gösterici olabilir.13 Mayıs tarihinde bir diğer önemli gezegen hareketi ise mücadele gezegeni Mars’ın zodyağın son burcu olan ve madde ve manevi boyutun derinliklerini temsil eden Balık burcuna geçişi olacak. Mars Balık burucunda rahat edemez ve bilinçaltında bulunan tüm konuları su üstüne çıkararak bunlar ile mücadeleye girişir. Fiziksel olarak güçsüzleştiğimiz ve sorgulamalarımızı sürekli kendimize ve kendimiz olmaya yönelik yaptığımız bu dönemde, hayatın akışından kopmamak için çaba sarf etmeyi kendimize sürekli hatırlatmamız gerekiyor. Balık burcunun ana sloganı olan “teslimiyet” i deneyimlerken, bu durumu hayattan vaz geçmek olarak almamak çok önemli. Gerçek “teslimiyet” elinden gelenin en iyisini yapmak ve sonrasında gerçekleşen sonuç ile kabüle geçmek şeklindedir.
    
     Mayıs ayı burcu olan İkizler zamanı 20 Mayıs’ta başlıyor. İletişim ve zihnin temsilcisi İkizler zamanı, hepimize öğrenme ve öğretme isteğinin geldiği, rasyonel yaklaşım içinde olduğumuz, zihnimizin çok çalıştığı bu dönemde duygusallık ikinci planda yer alacak. Eğer yeni bir eğitime başlamak istiyorsanız, bu dönemde yapmanızı öneririm. İkizler burcunun başlaması ile hemen ardından 22 Mayıs tarihinde İkizler burcu Yeni Ay’ı gerçekleşecek. Eğitim ve öğretim ile ilgili tüm niyetlerimizi yazabiliriz. Satürn’den destekleyici etkiler alan bu Yeni Ay zamanında hayatımızda başlayan konular kalıcı olacak ve sağlam temeller üzerine kurulacak. Arkadaşlıklar, yeni başlangıçlar için Yeni Ay enerjisinden faydalanmanızı öneririm

ASTROLOG
Bilge AKÇAY

Sosyal medyada paylaş