Mart Ayı Astroloji 2020: Mart Ayına Bakış

     Merkür’ün düzeldiği, Venüs’ün yöneticisi olduğu Boğa burcuna geçtiği, zodyağın başlangıcını kutlayacağımız Koç burcu zamanı ve en önemlisi Satürn’ün burç değiştirerek Kova burcuna geçiş yapacağı önemli bir aya başlıyoruz.
Bildiğiniz gibi iletişim gezegeni Merkür 17 Şubat tarihinde Balık burcunun 12 derecesinde ters hareketine başlamıştı.Geri hareketi boyunca Balık ve Kova burçlarında hareket edecek olan Merkür, düz hareketine 10 Mart tarihinde Kova burcunda dönecek. Mart ayının hemen başında 4 Mart tarihinde, Kova burcuna geçerek geri hareketine devam eden Merkür, önümüzdeki bir hafta boyunca Balık burcunun sezgiselliğinden sonra Kova burcunun hümanist ve evrensel yaklaşımı içinde önemli sorular ile “insanlığın ne istediğini, nereye doğru gittiğini, neden yaşadığımızı” ortaya dökecek. İçinde bulunduğumuz arkadaş çevremiz, takımlar, sosyal çevre ile ilgili kendimizi sorgularken, hayattan beklentilerimiz konusunda içimize dönmemize ve gerçek isteklerimizi bulmamıza destek verecek.

     Bu geçişin hemen ardından 5 Mart tarihinde astrolojinin ikinci optimist gezegeni olan, güzelliği, estetiği, sevgiyi, barışı, huzuru, şansı ve parayı temsil eden Venüs, yöneticisi olduğu Boğa burcuna geçiş yapacak. 3 Nisan tarihine kadar Boğa burcunda kalacak olan Venüs, hepimizin en çok ihtiyaç duyduğu “güvende hissetme” konusunda bizlere biraz nefes aldıracak. Beş duyusu ile yaşayan, topraklı ve ayakları yere basan Boğa burcu için en önemli konu kendisini güvende hissetmektir. Yöneticisi olduğu Boğa burcunun ziyaret ederken Venüs, hepimize hayatın güzelliklerine odaklanma desteği verecek. Bu dönemde uzun vadeli ilişkilere başlayabilir, ilişkilerde güven ve huzur arayışı içinde olabiliriz. Para kazanmanın önemini vurgulanırken aynı zamanda para konusunda da yeni fırsatlar yaratabiliriz.Boğa burçları için romantik ilişkilerin başlayabileceği bu dönemde, uzun süredir devam eden ilişkileri olan Boğalar, bu ilişkilerini evliliğe dönüştürme konusunda adım atabilirler. Boğa burcu aynı zamanda kendine, zevkine düşkündür ve yemeye –içmeye büyük önem verdiği için bu dönemi sağlığımıza ve kilomuza daha dikkat ederek geçirmekte fayda var. Mart ayının Dolunay zamanı 09 Mart, saat 20:48’de ve Başak-Balık hattında. İstanbul’a göre Dolunay zamanında, ufuktan Terazi burcu yükseliyor ve ne güzel ki Terazi burcunun yöneticisi olan Venüs, yönettiği diğer burç olan Boğa burcunda ve buradan Oğlak burcundaki Güneş Ay düğümü ile destek içinde. Aynı zamanda Dolunay’ın baş aktörlerinden Başak burcundaki Ay, Oğlak burcunda toplanmış olan Mars, Jüpiter, Plüto ve Satürn ile destekleyici etki içinde. Diğer baş aktör Balık burcundaki Güneş ise Neptün ile kavuşumda.

     Peki tüm bu anlattığım astrolojik yorumlamaların Türkçe meali nedir? Balık burcu, hayatımıza sezgiselliği, teslimiyeti, ilahi olana bağlılığı sunarak aslında büyük resmi görmemiz gerektiğini vurgulamıştı. Şimdi, bu büyük resim için en küçük detaylara ne kadar çok ihtiyaç duyduğumuzu ve küçük parçalar olmadan büyük resme gidemeyeceğimizi anlama zamanları. Evet bunların hepsi çok güzel ancak yaşadığımız dünya madde dünyası ve burada hayatımıza devam etmek için kendimize bir yol çizmemiz ve bu yol için neler yapmamız gerektiğine odaklanmamız gerekiyor. Çok gerçekçi bir Dolunay ile karşı karşıyayız. Çalışmayı unutmamalı ve özellikle kendimiz ile ilgili konularda çözümler ile yola devam etmeliyiz. Şimdi her şey ortada ve görünür vaziyette. Özellikle hedeflerimize gitmek için yaptığımız planların içinde ütopik olanların görünür olduğu, kendimiz için yarattığımız ama bize hizmet etmeyen gerçekliklerin hayatımızdan düştüğünü görme ve kabul etme zamanındayız. Geçmişimizden hangi kalıpları hala daha tutmaya çalışıyoruz ve bunları tutarak hayatımıza neleri almaktan vazgeçiyoruz? Duygularımızın gerçek dünyada vücut bulduğunu ve karşımıza fiziksel deneyimler olarak çıktığını deneyimleyeceğimiz bu dönemde, artık keyifle ve nezaketle yeniye doğru devam etme kararlarımızı uygulamamız gerekiyor. Bunun için ihtiyaç duyacağımız her destek hayatımızda ve bizim bunları görmeye ve izin vermeye ihtiyacımız var. Güneş’in Neptün ile kavuşması, hepimizin içsel olarak ne yapacağımızı bildiğimizi vurguluyor. Neptün’ün uyuşturan etkisinin farkında olmak önemli.Dolunay’ın hemen ertesinde, hepimizin heyecanla beklediği Merkür’ün düz hareketine geçmesini yaşayacağız. 10 Mart tarihinde Kova burcunda düz harekete geçen Merkür, 16 Mart’ta bu hareketine Balık burcunda devam edecek. Toplumsal sorgulamalarımızı bir temele oturttuktan sonra her şeyin birbiri ile mükemmel bir ilişki içinde olduğunu ve hiçbir şeyin tesadüfen gerçekleşmediğini görme ve kabul etme zamanları.

     Zihnimizin engin derinliklerinde bildiğimiz gerçeklerin fiziksel dünyada karşımıza çıkışına tanıklık edeceğiz. En önemlisi ise ertelediğimiz tüm yeni konular için artık güvenle adım atabiliriz. Ve Mart ayının en güzel zamanı, Zodyağ’ın başlangıcını kutlama zamanı, Koç burcunun başlangıcı ve Bahar Ekinoksu: 20 Mart. Baharın başlangıcı, ağaçların yeşillendiği, çiçeklerin açtığı, doğanın uyanmaya başladığı zamanlar. Pozitif enerjinin, canlılığın, hareketin başladığı zamanlar. Koç burcu ateş elementinden öncü nitelikli bir burçtur. Bir çocuk enerjisi içinde hareket eder. Durmak vazgeçmek, Koç burcunun sözlüğünde yer almaz. Başarısızlık Koç için bir sonuç olamaz, yapana kadar, başarana kadar denemekten vazgeçmez. 30 gün sürecek bu dönemde, her şeyi yapmak için  büyük bir isteğe ve enerjiye sahip olacağız. Nelere başlamak istiyorsak bu dönemde kararlarımızı alabiliriz. Hepimizde yaşam enerjisi ve heyecanı olacak.Ve astrolojik olarak not etmemiz gereken önemli bir tarih: 22 Mart, Satürn Kova burcuna geçiyor. Büyük öğretmen, karmanın efendisi Satürn, Mart 2023 tarihine kadar kalacağı ve yöneticisi olduğu Kova burcuna geçiş yapacak. Bu sene Temmuz-Aralık arası geri hareketi sırasında tekrar Oğlak burcuna geçecek olsa da artık Satürn Kova zamanları başladı diyebiliriz. Kova burcu herkesin özgürlüklerine saygı duyarken bu özgürlüklerin de bir düzen içinde yaşanmasını ister. Satürn’ün Kova burcu döneminde yeniliklere, farklılıklara, yeni düzenlere saygı ile yaklaşırken, bunların mutlaka kontrollü bir şekilde ortaya konmasını önemseyeceğiz. Yenİlikler, yeni konular, ütopik yaklaşımlar, farklı düzenlemeler hayatımız içinde yer alırken, tüm bu konulara son derece ciddi ve sorumluluk gerektirecek şekilde yaklaşacağız. Arkadaşlıklarımız, takım çalışmaları hayatımızda daha fazla önem kazanırken sivil toplum kuruluşları daha fazla adından söz ettirecek.Mart ayının Yeni Ay’ını 24 Mart tarihinde saat 12:28’de canlı ve enerjik Koç burcunda yaşayacağız.

     Benim en sevdiğim Yeni Aylardan birisi olan Koç burcu Yeni Ay’ı hepimiz için yeni başlangıçlar ve taze enerjiler demek. Hayatımızda, istediğimiz her konu için niyetlerimizi yazabiliriz. Cesaret, liderlik, heyecan hepsi bizimle.

ASTROLOG
Bilge AKÇAY

Sosyal medyada paylaş