Günlere Göre Değerli Doğal Taşlar Ve Özellikleri

     Haftanın günlerinin anlamları, renkleri olduğunu hatta taşları olduğunu söylesek şaşırır mıydınız?
Evet yanlış duymadınız! Yüzyıllar boyu farklı medeniyetlerce haftanın her gününün belirli bir renk, belirli bir gezegen ya da bir Tanrı ile ilgili olduğuna inanılır ve farklı ritüeller uygulanırdı.  Bu durum bazı ülkelerde hala devam etmektedir. Örneğin Tayland’da astrologlar savaşa gidecek askerlere o haftanın renginde giyinmelerini önerirdi. Tayland kraliçeleri ise her günün renginde giyinme alışkanlığını halen sürdürmektedir.
     Gezegenlerin ve konumlarının dönemsel olarak zihnimiz, vücudumuz, duygularımız, ruh halimiz, kişiliğimiz hatta kaderimiz üzerinde etkisi olduğu inancı günümüzde de devam etmektedir. Astroloji biliminin ya da sirkadiyen bilimin etkileri henüz verilerle ölçülebilir olmasada, milyonlarca insan hayatlarında; fiziksel, duygusal ve ruhsal olarak bu alanları kullanıp olumlu dönüşümler yaşamaktadır. 
Renklerin ve taşların sizi yükselten enerjilerini hayatınıza katmanız için size günlük bir rehber hazırladık.

Her gün değişen günün rengi ve taşlarının faydaları nelerdir? Gelin birlikte keşfedelim;
Pazartesi :
Renkleri: Beyaz, Gümüş, Gri 
Enerji Arketipleri: Sezgisel, Duygusal, Dişil, Algısal 
Gezegeni: Ay   
    
İngilizcede “Monday” olarak ifade edilen gün adını moon-day Ay gününün kısaltılmış halinden almaktadır. Çoğu kişi için haftanın ilk iş günü olduğundan dolayı “Pazartesi Sendromu” ile özdeşleşmiştir. Pazartesi günleri duygularımızla yüzleştiğimiz, Ay’ın değişken enerjisiyle etkilenen ruh halimizle aslında içe dönmek istediğimiz günlerdir. Eski Türklere göre ise uğurlu sayılan; genelde temizlik yapılan Pazartesi günlerine en uygun aktiviteler bir nevi ruhsal ve fiziksel temizlik sayılan meditasyon, nefes, yoga,  kişisel gelişim ve dinlenmedir. Pazartesi günleri Ay’ı temsil ettiğinden Ay’ın rengi olan beyaz, pazartesinin rengidir. ve Ay’ın enerjisini yansıtır. Aynı zamanda gri ve gümüş renkleri de ayın farklı evrelerini temsil ettiğinden tercih edilebilir.
    
     Duygusal bedenimizi, dişil ve yin enerjilerimizi desteklediğine inanılan pazartesi günlerinde, beyaz kıyafetler giyerek, taşlardan yararlanarak ortamın enerjisini yükseltebiliriz. Aynı zamanda bugün  ilgiyi, saygıyı, mutluluğu, anneyi, bolluğu ve suyu temsil eder. 
Pazartesi gününün Taşları: Ay taşı, Inci, Selenit, Kyanit (Siyanit taşı) , Beyaz Kuvars’dır.

Pazartesi gününün en önemli taşı olan Ay taşını yakından tanıyalım;

    Diğer adları Moonstone, Mondstein ve Toprak Ana taşı olarak bilinen Ay taşı,  yavruağzı, beyaz ve mavinin karışımı renkte (ay renginde) bir kuvars türüdür. Opale benzer ama rengi daha açıktır ve yansıyan mavilik belli belirsiz bir ışık kaynağından hareket ettirildiğinde mavi ışıltılar oluşur.
Ay’la ilişkisi olduğuna, Ay’dan yansıyan ışığın Ay taşının ışığı olduğuna inanılmaktadır. Özellikle Romalılar tarafından etkin bir biçimde kullanılmıştır. Kaynağı, Sri Lanka ve Hindistan olan Ay taşı Sakral çakra (Yaratıcı Çakra)’yı temsil eder. Fiziksel güç ve canlılığı, yaşama sevincini, arzuları, zevkleri, hazları, şehveti temsil eden Sakral Çakra erkeklerde cinsel gücü kadınlarda cinselliği ve doğurganlığı düzenler. Sakral Çakra beyin ve bağlantısı zihinsel algılama, ilham, doğal yaratıcılık, saf dikkat ve estetik anlayışımızı etkiler.

Ay taşının duygusal ve ruhsal etkileri nelerdir?
-Ay taşı kişinin Ay’ın döngülerinin değişken etkisinden koruyarak, duygusal gelgitleri dengeleyerek anksiyete, stres ve duygusal travmaların etkilerini yumuşatır.
-Kişinin çevresine ve kendisine daha şefkatli ve algıları açık bakmasını sağlayarak, başına gelen şeylerle kabul sürecini kolaylaştırır.
-Öz benliğimizle temasa geçmemizi destekleyerek duygularımızı daha huzurlu ve dengede yaşamamızı sağlar.
-Enerjitik bedenimizdeki blokajları çözerek, sağlıklı enerji akışını destekler. Dışarıdan gelecek olan negatif enerjiye ve nazara karşı koruduğuna da inanılır.
-Ay taşı, merhamet ve empati duygularını yükselterek hayata daha anlayışlı, daha sevgi dolu, daha bilge, daha tutkulu, daha sezgisel, daha yaratıcı ve daha özgüvenli bakmamıza yardımcı olur.
-Aynı zamanda yolculuk yapanlara şans getirdiğine ve eve dönüşlerini kolaylaştırdığına inanılır.
-Aşırı duyarlı ve kötümser bakış açısını düzenleyerek, yeni başlangıçlar için cesarete ve kendini tekrar eden yanlış patternlerin değişmesine yardım eder.

Ay taşının fiziksel etkileri nelerdir?
-Dolaşım sistemi, lenf sistemi, üreme organları, hipofiz bezi, gözler, cilt ve saçlar için faydalıdır.
-Bağışıklığı güçlendirir, hücre yenilenmesini ve toksin atılımını destekler.
-Uykusuzluğa iyi gelir, kötü rüyalar görmeyi azaltıcı etkileri vardır, Uykuların kolayca hatırlanmasını sağlar.
-İştahı düzenleyerek, duygusal yeme ihtiyacını azaltır.
-Doğurganlık, hamilelik, doğum öncesi, doğum ve sonrası tüm kadınsal hormonlar üzerinde pozitif etkileri vardır.
-Adet öncesi sendromların ve menopoz semptomlarının negatif etkisini azaltır.

Ay taşı nasıl kullanılır?
     Ay taşını takı olarak kullanabileceğiniz gibi evinizde dekoratif obje olarak da kullanabilirsiniz. Takı olarak kullandığınızda teninize değmesi en faydalısıdır. Fakat cebinizde bulunması da etki gösterir. Bu şekilde duygu durumunuzu dengeleyerek, vücut ritminizi düzenlemeye yardımcı olur.
Ay taşı ruhsal büyümeyi temsil ettiğinden; kullanmak için en güçlü zaman Dolunaydır. Bu dönemde kişinin içe dönüp, kendisini anlaması için mükemmel bir meditasyon aracıdır;  Taşı elimizde tutarak meditasyon yapmak çok faydalıdır. Taşa odaklanarak yapılan meditasyon kişinin sezgilerinin artmasına katkı sağlayarak belirsizlik anlarında hayatına içsel ve yaratıcı güç getirir.
     Ay taşının maksimum faydası için taşın kullanmadan önce ve dönemsel olarak enerjisinin temizlenmesi gerekir. 24 saat boyunca toprağa gömmek taşı temizler ve enerjisini tazeler. Toprağa gömemediğiniz durumlarda akan su altında bir süre tutmak ve enerji yenilenmesi için dolunay ışığı altında bırakmak da yeterlidir. Ay taşı bilezik, kolye ya da dekoratif obje olarak kullandığında sadece sahibinin dokunması önerilir. Başka kişilerin dokunması halinde de enerjinin temizlenmesi gerekir.

Deniz ÜLKER

Sosyal medyada paylaş