Cumartesi Günü Değerli Doğal Taş Ve Özellikleri

Cumartesi kelimesinin ingilizce anlamı olan “Saturday”, ismini  Saturn-day yani Saturn gününden almıştır.Bu gün önemli kararlar almak için iyi bir gündür. Sabır gerektiren ama kalıcı işlere başlanabilir, yatırım amaçlı ve uzun vadeli kararlar uygulamaya konabilir, nikah ve düğünler planlanabilir.
Museviler bu güne (“Şabat” ile aynı kökenden gelen) “Sebt” adı verirler ve dinlenme günüdür. Cumartesi günü pek çok Arap ülkesinde haftanın ilk günü ve batı ülkelerinde ise genelde hafta sonunun ilk günüdür. …

Rengi: Satürn gezegenini temsil eden Indigo, Lacivert (Gece mavisi), Mor, Siyah
Değerli Taşları: Lapis Lazuli, Mavi safir, Obsidyen taşı, Yılan taşı, Malakit taşı
Enerji Arketipleri: Erdemli, Gururlu, Kararlı, Azimli, İlahi
Gezegeni: Satürn

Lapis Lazuli Taşı

     
Üçüncü göz çakrasıyla ilişkili olan Lapis Lazuli’nin kullanımı eski medeniyetlere kadar uzanır. Lapis, Latince dilinde "taş" anlamına gelmekte olup aynı şekilde Lazuli de "mavi" anlamını taşımaktadır. Bundan ötürü de Lapis Lazuli taşı; Mavi taş, gece taşı veya gök taşı şeklinde adlandırılır. Gerçek taşı olarak da bilinen Lapis Lazuli, renginden dolayı göklerin sembolü olarak kabul edilir. Lapis Lazuli taşı, yüzyıllar boyunca özellikle oymacılıkta ve mücevher yapımında kullanılmıştır. Ayrıca mozaik, boncuk, vazo ve mücevher kutusu yapımında da Lazuli taşından yararlanılmıştır.

     Kültürel ve tarihi alanda çeşitli kullanım alanlarına sahip olan Lapis Lazuli taşı, Babil ve Asurlular tarafından mühür olarak, Antik Mısır’da ise nazarlık, takı ve süs eşyası yapımında kullanılmıştır. Orta Çağda, insan sağlığına birçok faydası olduğuna inanılan Lapis taşının, insanın ruhunu kıskançlıktan, günahlardan ve korkulardan arındırdığına inanılıyordu. Romalılar Lazuli taşının güçlü bir afrodizyak olduğuna inanmışlar ve kullanmışlardır. Ayrıca birçok Sümer ve Akadlara ait belgelerde Lapis’in, krallara layık, ihtişam ve zenginlik taşı olduğu belirtilmiştir. Mısır kraliçesi Kleopatra, Lapis Lazuli’nin ezilmiş tozunu, kozmetik firavunu simgeleyen, ikonik göz makyajı için kullanırdı. Bunların dışında Lapis Lazuli taşı, Mısır Kralı Tutanhamon’un mezarının süslenmesinde kullanılan bir taştır.

     Lapisin aynı zamanda tıbbi faydaları olduğuna da inanılırdı, öğütülerek toz haline getirilen Lapis, süt ile karıştırılıp deri apselerine pansuman ve ülsere karşı tedavi amaçlı kullanılırdı. Çıkarıldığı yerler başta Afganistan olmak üzere Amerika, Pakistan, İtalya, Kanada ve Şili'dir.

Lapis Lazuli Taşının Fiziksel Faydaları

     
Kemikleri güçlendirme özelliğine sahip olan Lapis Lazuli, iskelet sisteminin kuvvetli olmasına yardımcı olur. Lapis Lazuli taşı, solunum yolu rahatsızlıklarını önler. Tansiyonu olması gerektiği seviyede tutar. Kaygı ve stres azaltan bir özelliği vardır. Kişinin zihnini açarak, olumlu etki sağlar. Lapis Lazuli taşı,  kullanan kişilere canlılık hissi sağlar. İşitme bozukluğu ve görme bozukluğunun tedavisine yardımcı olur. Katarakt için yararlıdır. Fiziksel yetenekleri geliştirir. Çocuk taşı olarak da bilinen Lapis Lazuli, küçük çocukları korkularından uzak tutarken, solunum yolu hastalıklarından da korur. Tiroid bezlerinin düzenli çalışmasına yardımcı olur. Lapis, özelikle gırtlağa, boğaza ve ses tellerine iyi gelir. Kullanan kişilere canlılık hissi katar. Akıl ve zekâ kıvraklığı verir. Kadınların adet sancılarını azaltıcı özelliğe sahiptir. Hamile kadınların düşük yapma riskini azalttığına inanılır. Uyku problemi olanlara iyi gelir. Korku ve kaygıları giderir. Gece yükselen ateşin düşürülmesine yardımcı olur. Rüyaları netleştirir.

Lapis Lazuli Taşının Psikolojik Ve Ruhsal Faydaları

     
Yaydığı çok güçlü enerji nedeniyle zihni berraklaştırır ve ruhunuzun gerçeğe ulaşma arzusunu kuvvetlendirerek, görmezden geldiğiniz olaylara bakmanızı sağlar. Ruhunuzun hakikate ulaşma arzusunu destekleyerek fiziki ve ruhsal güçlerimiz arasında denge oluşturur. Melankoliyi (aşırı hüznü, neşesizliği, kaygıları) ve depresyonu (ruhsal çöküntüyü) ortadan kaldırır. Önsezileri arttırır, psişik yetenekleri ortaya çıkarır. Zihin açıklığı ve aydınlanma amacıyla kullanılır. Odaklanma sorununu ortadan kaldırarak, derin düşünmenize yardımcı olur. Kişinin ruhsal ve fiziki güçleri arasındaki dengeyi sağlar. Düşüncelere yoğunluk kazandırarak, akılcı olmayan düşüncelerin netleşmesine yardımcı olur. Böylece kişinin bakış açısını genişletir ve gerçek bilgiye ulaşmasına sağlar. Lapis Lazuli taşını öğüterek evinizde kullanmanız halinde evinize huzur, sevgi ve bereket getireceğine inanılır.

Lapis Lazuli Taşının Kullanımı

     
Lapis taşının etkisinin devam etmesi için taşı her gün değil de ara sıra kullanmak gerekir. Eğer her gün kullanılırsa vücut buna alışır ve taşın bilinen etkileri zamanla azalır. Lapis taşının etkisini arttırmak için onu temizlemek ve arındırmak gerekir. Temizleme işlemi taşınızın matlaşmasına neden olacağından kesinlikle su ya da sabunla yapılmamalıdır. Lapis taşının temizliğini akan su altında 5 dakika yıkayarak, sirkeli suyun içinde veya tuzlu suyun içinde 10 dakika bekleterek yapabilirsiniz. Ayrıca Lapis taşının temizliği güneşte 1 gün bekletilerek de yapılabilir. Lapis taşından yapılmış takıları ise sirkeli suyla veya tuzlu suyla ıslanmış bir bezle 5 dakika kadar silip hemen kurulayarak arındırabilirsiniz.

Deniz ÜLKER

Sosyal medyada paylaş