Cuma Günü Değerli Doğal Taş Ve Özellikleri

     Cuma gününün İngilizce anlamı Friday aslen Freya's day yani Freya'nın günü ya da özgürlük günü olarak bilinmektedir. Freya ya da Friya Germenik mitolojisinde aşk, güzellik ve yaratım tanrıçası olarak bilinir. Kelimenin Latincedeki anlamı olan Venüs günü, Antik Yunancadaki anlamı ise Afrodit günü olarak bilinen Cuma günü birçok medeniyette adını aşk ve güzellik tanrıçalarından almıştır. Cuma günü Hinduizm’de ise "Büyük İlahi Anne" olarak anılan; yaratıcı güç ve dişi enerjiyi temsil eden "Tanrıça Shakti" ile özdeşleşir. Cuma gününün yönetici gezegeni estetik, sanat, güzellik, tutku ve aşk gibi konuları simgeleyen Venüs gezegenidir. Cuma gününün rengi aynı zamanda sevgi, romantizm, bağlılık ve duygusallığı da simgeleyen renk olan pembedir.

     Cuma günü yapılacak aktiviteler genelde partnerinize, ailenize ve arkadaşlarınıza sevginizi gösterebileceğiniz, kendinizi rahatlatabileceğiniz ve zevk almak üzerine planlanan sosyal buluşmalar olabilir. Sanatsal aktiviteler, ev dekorasyonu, güzellik ile ilgili her yenilenme, romantik buluşmalar için de Cuma günü en uygun gündür; Hafta sonunun gelmesinin sevinciyle mutluluk en yüksek düzeye çıkar. Cuma günü birçok firmada da “Happy Friday” yapılıyor olması birçok ülkede Cumaların iyi hissetmek üzerine aktiviteler ayrıldığını bize gösterir. Eski Türklere göre Cuma, adını Arapçada toplanma anlamına gelen Cem'den alır. O nedenle Cuma günleri İslam’ın kabulüyle birlikte toplanıp birlikte ibadet edildiği mübarek bir gün sayılır.  Aynı zamanda uğurlu olduğuna inanıldığından eski Türklerde evlilik ile bağlantılı olan kız istemek gibi hayırlı bitmesi istenilen işler cuma günü yapılırdı.

     Cuma gününün değerli taşı ise “Aşk kristali” olarak da bilinen ve üzerlerinde taşıyanların sevgi frekansını yükseltip; öfke, kıskançlık gibi duygulardan arınmalarını sağladığına inanılan “Pembe Kuvars” taşıdır

Renkleri: Pembe tonları
Değerli taşlar: Pembe Kuvars, Pembe Turmalin taşı, Malakit taşı, Krizopras taşı
Enerji Arketipleri: Güzel, Şefkatli, Hassas, Nazik, Sevgi Dolu
Gezegeni: Venüs

Pembe Kuvars

     
Pembe Kuvars, yarı değerli taşlardan olan kuvarsların pembe bir çeşididir. Berraklığının değil, renginin yoğunluğuyla değerlendirilen bu taş, uçuk pembeden koyu pembeye kadar değişen renk tonlarına sahiptir. Cama benzeyen şekli o kadar açıktır ki pembe rengi mükemmel şekilde yansıtır. Başlıca maden yatakları Brezilya ve Madagaskar’da bulunmaktadır. Kalp taşı olarak adlandırılan Pembe Kuvars, M.Ö 600 yılında Aşk tanrıları Cupid ve Eros ile ilişkilendirilerek Roma döneminde süsleri, kaseleri, kadehleri ve birçok başka eşyayı donatmak için kullanılmıştır. Romalılar pembe kuvarsı giyen kişiyi kederden koruduğu ve güç verdiğine inandığından kalplerinin yakınına giyerdi.

     Ortadoğu’da modern insanın ortaya çıkması ile atalarımızın ölülerini Kuvars kristalleri ile birlikte gömdükleri bilinmektedir. Aynı zamanda Şamanlar ’da ritüellerinde kristalin büyüsel ve tılsımlı özelliklerinden faydalanmışlardır.

     Özdeşleştiği çakra kalp çakrası olan Pembe Kuvars taşı, barışın ve sevginin sembolü olarak da kabul edilir ve  halk arasında "Gül Kuvars" olarak da adlandırılır.

Pembe Kuvars Taşının Fiziksel Yararları

     
Tedavi edici nitelikleri en yoğun taşlardan olan Kuvarslar, beyin fonksiyonlarını uyarır. Kişinin çevresinde oluşan negatif enerjiyi yok eder ve pozitif enerjiyi toplar. Kişide duygusal sebeplerden oluşan negatif duyguları azalttığından, stres sonucu oluşabilecek fiziksel rahatsızlıkların oluşumunu engeller. Cinsel gücü artırır, doğurganlık ve kadınların regl öncesi sendromları üzerinde pozitif etkileri vardır.

     Böbrekler, akciğerler, bedenin iç sistemi ve kalp için faydaları olan Pembe Kuvars taşı, beyin fonksiyonlarını uyararak daha rahat çalışmasını sağlar. Zihinsel konsantrasyonu arttırdığı bilinen Pembe Kuvarsın baş ağrılarını hafifletici etkileri de vardır. Ayrıca zihnin hayal gücü ve yaratıcılık fonksiyonlarını artırarak özellikle sanat, müzik, yazma gibi konularda ilham verir. Sindirim sistemini, kan dolaşımını düzenlemeye destek olur, kalp ve kan hastalıklarına iyi geldiği bilinir. Bebeklerde kolye olarak kullanıldığında bağışıklık sistemini ve ebeveyn ile iletişimi güçlendirdiği gözlemlenmiştir. Gözler için de faydalı olan Pembe Kuvars taşı; cep telefonu, bilgisayar gibi elektronik aletlerden yayılan radyasyonu toplayıcı etkileri olduğundan akşamları başucunuzda ya da çalışma masanızda bulundurmanız önerilir.

     Mısır hükümdarı Isis’in gençliğini ve güzelliğini korumak için Kuvars taşı kullandığı bilinmektedir. Yapılan araştırmalarda cilt bakımında masaj yaparak uygulanan kuvars taşının, iyileştirici ve yaşlanmayı önleyici etkileri saptanmıştır. Ayrıca cildi rahatlatır, kan dolaşımını arttırarak ödem oluşumunu engeller ve toksinlerin giderilmesini sağlar.

Pembe Kuvars Taşının Duygusal ve Psikolojik Yararları

     
İçi berrak olan kuvarsa Erkek Kuvars, içi dumanlı görünen kuvarsa ise Dişi Kuvars denir. Erkek Kuvars berrak rengi ile zihinsel karışıklık ve düzenli olarak karamsarlık yaşayan kişiler üzerinde daha dışa dönük ve daha pozitif etki yaparak harekete geçme enerjilerini arttırır. Dişi Kuvars zihinsel, duygusal ya da fiziksel sebeplerden ötürü oluşan şiddetli baş ağrılarını dindirmekte yoğun kullanılır.

     Kalbimizi sevgiyi almanıza ve vermenize açmaya yardımcı olan Pembe Kuvars, kişinin korku, suçluluk, kıskançlık, hayal kırıklığı hissetmesini engelleyerek sakin kalmasını sağlar ve kalp kırgınlıklarının onarılmasını destekler. Pembe Kuvarslar (Rose Quartz) kişinin kendisiyle barışık olmasını ve kendisini kabullenmesini kolaylaştırarak özgüven duygusunu güçlendirir. Kişinin endişelerinden kurtulup, yaşama sevinci duyması için güç verirken çevresindeki güzelliklere karşı duyarlılığını arttırarak ümitsizlik ve kötümserlik duygularını yok eder. Yatıştırıcı etkisi ile kalbi rahatlatır ve duygusal acıların çabuk geçmesini sağlar, kişiyi bağımlılıklarından uzaklaştırır.

     Mitolojide Aşk Tanrısı Eros ’un, insanlara sevgiyi öğretmek için eliyle gökyüzünden yeryüzüne indirdiğine inanılan Pembe Kuvars taşının evliler ve sevgililer arasında güçlü bir sevgi bağı oluşturduğuna inanılır. Ayrıca bekarlar için de karşı cinse karşı çekim güçlerini yükselttiği düşünülür. Kişi yanında taşıdığında, takı olarak kullandığında, endişeli ve stres altında hissettiği zamanlarda; duyguları, düşünceleri ve ruhsal halleri dengeleyerek aşırı duygusal hassasiyetini azaltır. Üzerinde taşıyanların öfke, kızgınlık, kırgınlık ve nefret gibi duyguları taşımasını engelleyerek kişiye rahatlama, iç huzur ve güven verir. Ayrıca sağlık problemleri ile uğraşan kişilere psikolojik destek ve enerji sağladığı görülmüştür.

Pembe Kuvars Taşı Kullanımı

     
Genelde yaygın olarak kolye, bilezik, küpe ve yüzük olarak kullanılan Pembe Kuvars taşını tene temas edecek şekilde kullanabilirsiniz. İşlenmemiş, saf hali ile evinizin istediğiniz köşesinde kullanabilir,  ihtiyaç duyacağınız zamanlarda elinize alarak meditasyon yapabilir ve size destek olması için yanınızda farklı ortamlara taşıyabilirsiniz. Ayrıca günümüzde cilt bakımı ve vücudunuza masaj yapmak için aparatlar olarak kullanıma sunulan seçenekleri de mevcuttur.

     Hangi amaçla kullanılırsa kullanılsın, yeni satın aldığınız bir kristali (kuvarsı) kullanmadan önce mutlaka bir gece toprağa gömerek ya da akan su altında bir süre yıkayarak negatif enerjilerden temizlendikten sonra kullanılması gerekir. Kristaller, onun enerjisine alışkın olmayanlarda ilk başlarda baş ağrısına sebep olabileceğinden böyle durumlarda  taşı ancak enerjisine alıştığınızda sürekli olarak takmaya başlamalısınız. Temizlediğiniz bir kristali takmaya başladığınızda artık sizin enerjinizle uyum sağladığından başkalarının takmasına ya da dokunmasına izin verilmemelidir. Tene temas ettirilerek kıyafet altında taşındığı takdirde, kişiyi diğer insanların ve ortamın negatif enerjilerinden korurken pozitif bir ortamdaysanız kristalinizi görünür şekilde takmanız durumunda etrafınızdaki pozitif enerjileri kendi içinde toplar.

     Eğer kristalinizi çok uzun süre kullandıysanız enerjisini yenilemeniz ve toplamış olduğu negatif enerjiyi temizlemek için kristalinizi tekrar yıkayarak, bir gece toprağa gömerek ya da bir ametistin yanına bırakarak da taşın temizlenmesini sağlayabilirsiniz. Uzun süreler temizlenmeden kullanılan kristaller çok fazla negatif enerji topladığı için kullanıcısına fayda sağlamayacağından kristallerinizin düzenli aralıklarla temizliğine özen göstermelisiniz.

Deniz ÜLKER

Sosyal medyada paylaş