Covid 19 Yoksa Bir Fırsat mı?

     Belli ki, tüm dünya olarak çok garip bir süreçten geçiyoruz. Bildiğimiz, uyguladığımız, alıştığımız her şey elimizden alındı. Tüm rahatlık alanlarımızın dışına çıkartıldık, çok açık ki pek çoğumuz her anlamda zorlanıyoruz. Bugünlerde her şeyin alt üst olduğu söylemi dillerimizde dolaşırken benimde aklıma sürekli şu soru geliyor;

“Peki, dünyanın altının üstünden daha iyi olmadığını nereden biliyoruz?”

     
Sizce Covid 19’a kadar çok daha iyi bir dünyada mı yaşıyorduk? Keyfimiz yerinde ve gerçekten mutlu bir yaşamımız mı vardı? Doğa ile uyumlu, sağlıklı, herkese yetecek kadar temiz, güvenilir besini ve suyu olan bir dünya mıydı? Barış içinde, doğal kaynakların, ekonomik değerlerin adaletlice paylaşıldığı, ırkçılığın, ayrımcılığın, tacizlerin din ve vicdan sömürücülüğünün olmadığı bir yaşam mıydı? Bireyler olarak özgür, kendi öz değerlerimize göre yaşayabilen, sağlığına ve öz bakımına önem veren bilinçli kişiler miydik? Tüm bunlara sahiptik de şimdi mi alt üst oldu yaşam? Sanırım, dünya nüfusuna göre neredeyse yok sayılabilecek kadar şanslı bir gruba mensup değildiysek iyi bir yaşamınız zaten yoktu ve sadece yaşam mücadelesi içindeydik.

     Şu an sadece alıştığımız düzenin dışına çıktığımız için yaşamı çok daha kötü görüyor ve endişeleniyoruz. Kaybettiğimiz iş ve yürüdüğümüz yol belki de bize zaten hiç uygun değildi ve bunu rahatlık alanımız içindeyken fark etmemiz neredeyse olanaksızdı. Peki tüm bu yaşananlar bir doğum sancısı olabilir mi? Yeni bir bilincin doğumunu sağlayacak, bizi çok özel bir hediyeye ulaştıracak sancılar..

     Nasıl mı? Belki de şu an inandığımız tüm doğruların dışına çıkıp zihnimizdekilere inanmamayı seçersek, her şeyi tekrar gözden geçirip değerlendirirsek yeni farkındalıklar edinebilir, yeni versiyonumuza yer açabiliriz. Ben Covid 19’un, insanlık olarak bize yaşamımıza tekrar bir yön vermemiz, fabrika ayarlarına geri dönmememiz için çok değerli bir kapı araladığını ve bize ikinci bir şans verdiğini düşünüyorum. Öz değerlerimize göre, fiziksel, duygusal ve ruhsal sağlığımıza sahip çıkarak, doğaya saygılı ve üzerindeki tüm canlıları korumanın önemini kavramış, şefkatli, dengede ve bilinçli seçimler ile yol aldığımız daha farkındalıklı bir yaşam.

     Gaia Bütünsel Yaşam Merkezi’nde hep söylediğimiz gibi "Daha iyi bir SEN"'e ulaşmak için tüm krizleri fırsata çevirmenin şimdi tam zamanı. Bu dönemi en yüksek potansiyellerine ulaşmak için değişime, dönüşüme açmak isteyenler eğer isterlerse aşağıdaki gibi sorular ile farkındalık yolculuklarına başlayabilirler.

     ‘’Benim için, bu yaşamda gerçekten önemli olan ne? Yaşamımı neye adarsam, nasıl ve kimler ile yaşarsam gerçekten mutlu ve tam tatmin duygusu içinde olurum? Bu dünyada yaratmak istediğim etki ne?" 

Nilgül TAVSEL
Gaia Bütünsel Yaşam Merkezi Kurucusu

Sosyal medyada paylaş