Çarşamba Günü Değerli Doğal Taş Ve Özellikleri

     Çarşamba gününün yönetici gezegeni Merkür’dür. Merkür iletişim, mantık, öğrenme ve entelektüel zekâ konularını temsil eder. Aynı zamanda içe dönüş ve yüksek farkındalığın da sembolüdür. O nedenle çarşamba günleri, çevremizle ve kendimizle doğru ve sağlıklı iletişim kurmak için en uygun gündür.

     Çarşamba gününün rengi ise aynı zamanda doğayı da simgeleyen ve kalp çakrasının rengi olan yeşildir. Çarşamba günleri yapılacak aktiviteler genelde iletişim, yazma, yeni anlaşmalar  ve sanatsal aktivitelerle uğraşıp yaratıcılığımızı beslemek üzerine olabilir.
Çarşamba günleri  ruh, beden ve zihin arasında dengeyi bulmak için kendimizi ruhsal ve fiziksel olarak yenileyecek her aksiyon için de en uygun günlerden biridir. Aynı zamanda doğaya ve kısa yolculuklara çıkmak için de güzel bir gündür.

Renkleri: Yeşil tonları
Taşları: Sitrin taşı, Aventurin taşı, Yeşim taşı, Akik Taşı, Ponza taşı
Enerji Arketipleri: Bilimsel, Yaratıcı, Sağlıklı, Oyunsever, Pratik zekâlı
Gezegeni: Merkür

     Çarşamba gününe en uygun taş aynı zamanda Merkür’ün sizdeki enerjilerini yükselttiğine inanılan yeşil Aventurin taşıdır.

Aventurin Taşı

     Metalik parıltılar saçan ve tanecikli bir yapıya sahip, açık yeşil bir Kuvars türü olan Aventurin’e aynı zamanda Yıldız Taşı’da denmektedir.

     Aventurin taşı Hindistan, Şili, Brezilya, İspanya ve Rusya gibi ülkelerden de çıkar ancak Dünya’da özellikle Asya’da çok uzun ve zengin bir tarihe sahiptir. Antik Çin tarihinde Aventurin taşının merhamet tanrıçası Kuan-Yin’in taşı olduğu ve yeşil olduğu için doğa tanrıçasının taşı olarak da kabul edilmiştir.

Aventurin Taşının Fiziksel Faydaları

     
Kalp çakrası üzerinde olumlu etkileri olan Aventurin taşı kalbin dinlenmesine, daha sağlıklı çalışmasına destek veren özel bir taş olarak bilinir ve  solunum yolu rahatsızlıklarına da iyi gelir.

     Aventurin taşı, ağrıları dindirme özelliği yanısıra parmaklarda uyuşma ve özellikle geceleri ortaya çıkıp kola yayılan ağrılar, cilt hastalıkları, alerji , egzama gibi durumlarda yararlıdır. Kişiye canlılık veren Aventurin taşı enerji, hareketlilik, aktif olma gibi etki yaratarak fiziksel gücü arttırarak kişinin daha zinde hissetmesini sağlar.

    Hafızayı canlandırıcı etkisi yanında, cildi gençleştirdiğine ve gözlere de iyi geldiğine inanılır.

Aventurin Taşının Zihinsel, Duygusal ve Ruhsal Faydaları

     
Taşıyana neşe verdiği inanılan Aventurin taşı, enerjisi düşük ortamlarda negatif enerjiden etkilenmeyi azaltır. Duygusal bakımdan dengeleyici etkisi olduğundan depresyona karşı etkilidir. Sinirler üzerinde sakinleştirici ve yumuşatıcı etkisi ile stresli etkileşimlerde sizi rahatlatır.

     Aventurin taşı ruhsal sıkıntılara çözüm getiren, huzur veren bir taştır. Eski dönemlerden itibaren huzur taşı olarak adlandırılmakta ve odalarda muhakkak bulunması tavsiye edilmektedir. Gerginlik ve huzursuzluk hisseden, iletişim konusunda karşısındaki kişilerden negatif enerji alan kişilere Aventurin taşı tavsiye edilmektedir. Kaygı ve korku gibi depresif durumu olan insanların üzerinde rahatlatıcı bir etkiye sahiptir. Rahatlatıcı enerji sadece sizi değil etrafınızdakileri de etkilemektedir.

     Aventurin kelimesi İtalyanca’da “Şans eseri” anlamına geldiğinden Şans Taş’ı olarak da adlandırılarak; Kişiye parayı ve zenginliği kazanma konusunda ciddi anlamda şans getirdiğine inanılmaktadır. Aynı zamanda hayatınızda çıkarmak istediğiniz negatif alışkanlıkları da uzaklaştırma gücü verdiği düşünülür. Aventurin taşının bağlantılı olduğu Merkür’den ötürü yaratıcılık, motivasyon, etkin karar verme ve liderlik yeteneklerinize de olumlu katkısı vardır.

Aventurin Taşı Nasıl Kullanılır?

     
Kalbin yakınına kolye olarak takıldığında, kalbinizi olumsuzluklardan koruyarak başkalarına açmakta zorlandığınız durumlarda size cesaret ve güven verir. Aventurin taşı insanlar arası karşılıklı etkileşimi de rahatlattığından, çoğu zaman üzerinizde taşıdığınız bu taş, karşınızdaki stresli bir kişinin de rahatlamasını sağlayacaktır. Ayrıca Aventurin taşı hayatınızdaki sert ve keskin geçişleri de yumuşatarak pürüzsüz ve sakin atlatılmasına destek olduğundan böyle dönemlerde de yanınızda taşıyabilirsiniz.

     Aventurin taşı, ağrıları dindirme özelliği ile vücutta beklenmedik bir ağrı meydana geldiğinde ağrıyan yere koymanız halinde ağrıyı hafifletme etkisi bulunmaktadır. Cilde iyi geldiğine de inanılan diğer taşlar gibi, Aventurin de cilt üzerinde gezdirilir ya da cilde temas edecek şekilde (kolye, küpe, yüzük, bileklik gibi) takılması önerilir.

     Aventurin taşını, tuzlu suda ya da az sirke ilave edeceğiniz sirkeli suda birkaç dakika bekleterek olumsuz enerjilerden arınmasını sağlayabilirsiniz. Ardından da akar durumdaki çeşmenin altında tutarak 1-2 dakika bekletmeniz yeterlidir. Böylece içinde topladığı olumsuz enerjiyi boşaltarak yenilenen taş, yıkandıktan sonra daha etkin biçimde tüm olumsuz enerjiyi emmeye devam edecektir.

Deniz ÜLKER

Sosyal medyada paylaş