Astroloji Yorumu: Ocak Ayında Neler Yaşayacağız?

     Yeni bir sene, yeni başlangıçlar, yeni kararlar, yeni planlar.

     Ocak ayının hemen başında yaşayacağımız  “Ay Tutulması” bizlere önemli etkiler, kararlar, aksiyonlar getiriyor. Bunun öncesinde 3 Ocak tarihinde mücadele gezegeni Mars, Yay burcuna geçiş yapacak ve 16 Şubat tarihine kadar burada kalacak. Yay burcu, yabancı kültürler, yabancılar, uzak mesafeler, felsefe, yüksek öğrenim konularını simgeler. Mars’ın bu ziyareti boyunca bu konularda daha mücadeleci ve rekabet içinde olacağız. Yay burcu ve yükselen Yaylar ile birlikte diğer ateş elementi burçları Koçlar ve Aslanlar bu dönemde daha aktif ve hareket halinde olacaklar.
     
     10 Ocak’ta yaşayacağımız Ay Tutulması Yengeç-Oğlak hattında gerçekleşecek ve aynı zamanda Dolunay fazını yaşayacağız. Ay Tutulmaları duygu dünyamız ile ilgilidir. Yengeç-Oğlak, ailemiz ve evimiz ile, sosyal ve toplumsal alanımız, kariyerimiz arasında ki dengeyi gösterir. Yengeç için kendi özel alanı çok önemlidir, bu alanı kendi istediği ölçüde açar. Ailesi, sahip oldukları, vatanı en öncelikli konularıdır. Oğlak ise ciddi ve sorumluluk sahibi yapısı ile toplumda, kariyerinde başarılı olmak ister ve en ince ayrıntılarına kadar aksiyon planını yapar.
   
     26 Aralık’ta Oğlak burcunda yaşadığımız Güneş Tutulması Jüpiter ve Uranüs’ten destekleyici etkiler almıştı. Özgürleştirici ve pozitif motivasyonu hayatımıza dair destekler alacağımızı işaret ediyordu.Güneş Tutulması ile tetiklenen ileriye doğru adım atma planlarımız, Ay Tutulması ile hangi dengeleri sağlamamız gerektiğini gösterecek. Tutulma anında Merkür’ün Güneş ile birleşimi, iletişimin önemini ortaya koyarken, Satürn-Plüto’nun 22 derecede Oğlak burcunda birleşmesinin netleşmesi ise geçtiğimiz 2 senedir süregelen değişim ve en önemlisi dönüşümün sonuçlarını ortaya koyacak. Ne kadar direnirsek, dönüşümün zorlaması o kadar etkili olabilir. Jüpiter’in Güney Ay Düğümü ile kavuşumu ise geride bırakmamız gerekenler konusunda uyarılar veriyor. Aralık sonunda Güney Ay Düğümü ve Güneş birleşimi sırasında karma yaratmaya dikkat edin, olumsuzluklardan uzak durun demiştim. Şimdi artık hizmet etmeyen her şeyi bırakabilme zamanı.Tutulmanın hemen ardından, güzellik-estetik gezegeni ve astrolojide iyicil kabul edilen ilişkiler ve romantizmi de temsil eden Venüs, duygusal Balık burcuna geçiş yapacak.
     
     Astrolojide her burcun bir yöneticisi vardır ve bazı gezegenler bazı burçlarda “yücelme” diye tanımladığımız gücünü en üst oktavdan verir. Venüs te Balık burcunda yücelme konumunda olur. 7 Şubat 2020 tarihine kadar olan dönemde, gökyüzü bize nefes aldırarak evrensel sevgiyi ve ilahi şefkati sunacak. Yaratıcılığımızın arttığı, ilham kaynaklarının bizimle beraber olduğu bu dönemde, romantizm konuları ön planda olacak. Balık burçları ve yükselen Balıklar için romantik ilişkiler kapıda olabilir. 16 Ocak tarihinde Merkür’ün Kova burcuna girmesi, 20 Ocak tarihinde Kova zamanının başlaması ve 25 Ocak tarihinde Kova burcunda Yeni Ay olması, Ocak sonunu yoğun bir Kova enerjisi ile kapatacak. Büyük gezegenlerin Oğlak burcunda olduğu dönemde, Kova burcunun etkisini artırması, var olan düzene evrensel bakış açısı ile geleneksel yapının Kova’nın reformist yapısı ile özgürleşmesini sağlayacak.

ASTROLOG
Bilge AKÇAY

Sosyal medyada paylaş